---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wznowiłam pisanie Ciekawej Medycyny, popularno-naukowego bloga. Zapraszam, fajny jest. Wiem, bo sama go napisałam. TUTAJ link.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sobota, 21 marca 2015

Zaćmienie słońca 20 marca 2015 - w Polce, częściówka, ok 60 proc. tarczy.


Zaćmienie częściowe można obserwować bezpośrednio na niebie - PRZEZ FILTR OCZYWIŚCIE, ale chodzi mi o patrzenie na tarczę słoneczną. Ale można też... zrzutować sobie obraz słońca.

Poradniki różne każą poszukać drzewa z liściamy, i popatrzeć na cienie pod nim, a raczej na plamki światła. Normalnie te cienie pod drzewem są okrągłe, a nie półksiężycowate. Znaczy te plamki słońca. Tak normalnie. A nienormalnie, jak słońce się zaćmi, jak przysłoni je księżyc i wygryzie, to one są półksiężycowate, na tych zdjęciach w czasie zaćmienia. Bo to jest obraz słońca, który tworzy się na glebie, po tym jak promień słońca przejdzie przez mały otwór, np przez dziurki w liściach czy między gałęziami. Trochę jak soczewka działają i na ziemi jest OBRAZ TARCZY SŁONECZNEJ. Stąd ten kształt. Normanie jest kulisty i dlatego zwykle nie zwraca naszej uwagi.

Jakoś do tej pory wydawało mi się, że żeby był obraz z "camera obscura" czyli właśnie z tych małych dziurek - to się tak nazywa fachowo "camera obcsura", ale to mniej istotne jak zwał, ważne że obrazek jest - to że to musi byś super mała dziurka, poniżej milimetra. A okazuje się, że nie. Że owszem, żeby był obraz ostry, to im mniejsza dziurka tym lepsza, ale do słoneczka to nawet dziurki wielkości 5 mm są wystarczające. Dla mnie to było dziwne, ale dziurki od dziurkacza biurowego robiły półksiężyce!!! przypadkiem żeśmy to odkryli !. Drzew z liśćiamy nie było, bo wiosna wczesna, to liści niet, ale półksiężyce robiły się na czymkolwiek gęstym, z dziurkami: na włosach (na cieniu włosów oczywiście), na szparach ubrania, na trzech kartkach złożonych w mały trójkącik by mieć małą dziurkę.

I można było nawet... skrzyżować palce, by zrobić kratkę z palców - też były półksiężyce! Proszę bardzo, oto zdjęcie, które zrobiła moja koleżanka, Agata Kwiatek, półksiężyce są jak byk.


Tu półksiężyce są zakreślone, żeby było lepiej widać, o które plamki chodzi.
Normalnie byłyby okrągłe.Skrzyżowanie palców (zrobienie kratki z palców) pozwala szybko sprawdzić jak wygląda słońce - nawet bez szukania jakiegoś drzewa, obiektu z dziurką, noszenia czegoś ze sobą itd, Krzyżujemy palce i cześć. Gotowe. widać rzut tarczy słonecznej.
Jedyny ból - to że się zdjęcia nie da wtedy zrobić - bo obie ręce zajęte..... :-) Trzeba w dwie osoby focić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz